Çocuk Alerji Merkezi Hizmetlerimiz

Çocuk alerji hizmetleri, muayenehaneye başvuran ailelerin ve çocukların söyledikleri dinlenerek ve çocuk alerji uzmanı tarafından değerlendirilerek verilir. Alerjik reaksiyonun ne olduğu gözlemlenerek tanı konur. Alerjinin tedavisine yönelik çalışmalar yapılır. Bu hizmetler şu şekilde sıralanabilir;

Besin Alerjileri Tanı ve Tedavisi

Öykü ile oluşan ön görüye ardından alerjen besinin bulunması için deri prik testleri uygulanır. Ancak burada hastanın verdiği belirtiler göz önüne alınmalı ve buna göre çok dikkatli olunmalıdır. Çünkü hayatı tehdit eden ağır anafilaktik reaksiyonlar bu işlem sırasında ve sonrasında başlayabilir. Bu yüzden deri testleri deneyimli ve gerektiğinde acil müdahale yapılabilecek kliniklerde bu test yapılmalıdır. Sonuca göre besin alerjileri tanı ve tedavisi belirlenerek bir tedavi haritası çıkarılır.

Alerjik Bronşit Tanı ve Tedavisi

Alerjik bronşit, bir alerjenin ya da alerjin yapıda olan bir şeyin sebep olduğu bronş iltihaplanmasını içerir. Polen, toz ve küf gibi hava yolu irritanları bu durumu tetikleyebilir. Alerjik bronşit semptomları uzun süre devam edebilir veya tekrarlayabilir.

Astım Tanı ve Tedavisi

Astımda akciğer fonksiyonlarının değerlendirilmesi gerek tanı gerek ise tedaviye yanıtın değerlendirilmesinde uygulanan bir testtir. Spirometre ile ölçülen solunum fonksiyonlarında zor nefes verme sırasında yapılan ölçümlerin sağlıklı kişilere yapılan karşılaştırılma ve tedavi ile bu değerlerin gösterdiği düzelme eğilimi değerlendirilmektedir.

alerjik-bronsit-nedir

alerji-tanı-ve-tedavisi

Alerjik Deri Hastalıkları Tanı ve Tedavisi

Alerjik deri hastalıkları farklı görüntülerde ve belirtilerle meydana gelmektedir. Özellikle derideki değişiklik ve kaşıntı hissi en belirgin özellikleridir. Ciltte kaşıntı, kızarıklık, kabarma, deride dökülme alerjik semptomların etkileridir. En kolay gözlemlenen ve tanı koyulan durumlar ciltte meydana gelen doku renk ve his değişiklikleridir.

Ürtiker (Kurdeşen) Tanı ve Tedavisi

Diğer adı ürtiker olan kurdeşen rahatsızlığı vücudun her bölgesinde meydana gelebilir. Bölgesel olarak görülebildiği gibi tüm vücudu saran bir alerjik reaksiyon olarak da oluşabilir. Kurdeşen kaybolan ve sonra aniden ortaya çıkabilen bir hastalıktır. Gün içinde hiçbir etkisini yokken belirli zaman diliminde aniden ortaya çıkabilmektedir. İlaçla tedavi uygulanabilir.

Atopik Dermatit Tanı ve Tedavisi

Atopik dermatit teşhisi, genellikle doktor tarafından yapılan fiziki muayene ile tanı koyulan bir rahatsızlıktır. Hekim gerekli gördüğü hâllerde farklı alerjik problemlerin tespit edilmesi adına bazı kan tahlilleri isteyebilir. Atopik dermatitli çocuk hastaların %80'i adölesan dönemden önce iyileşmektedir. Çocukların çoğunda belirtiler ilk 3 yaş içinde kendiliğinden yok olur. Ender olarak ileri yaşlarda da hastalık devam edebilir.

Çocukluk Egzaması Tanı ve Tedavisi

Atopik dermatit olarak da bilinen egzama, genellikle erken çocukluk döneminde başlayan yaygın bir alerjik cilt hastalığıdır. Derinin enfeksiyonu (bakteri, mantar, maya ve virüs) ile ilişkilendirilebilir. Alerji uzmanları, diğer alerjik hastalıklarda olduğu gibi egzama konusunda da özel olarak eğitim almış uzmanlardır ve egzama ile başa çıkmada yardımcı olmaktadırlar.

Büyüme Geriliği ve Kilo Alamama Durumlarının Tanı ve Tedavisi

Büyüme geriliğinin tıbbi problemlerden mi yoksa kötü beslenme veya ihmal gibi çevre faktörlerinden mi kaynaklandığını anlamak önemlidir. Tedavi, büyümedeki gecikmeninsebebine bağlıdır. Beslenme faktörlerine bağlı gecikmiş büyüme, ebeveynleri dengeli bir beslenme düzeni oluşturma konusunda eğiterek çözülebilir.

Alerjik Göz hastalıkları Tanı ve Tedavisi

Göz alerjisi tanısı çoğu zaman alerji testleriyle koyulur. Yine de alerji testleri normal çıkan kişilerde de göz alerjisi ortaya çıkabilir. Bu yüzden göz alerjisinde hastanın hikayesinin alınması de gerekmektedir.

Alerjik Rinit Tanı ve Tedavisi

Alerjik rinit tanısı tipik belirtilerin hikayesi ile tanı testleri arasındaki uyuma bağlı olarak koyulur. Tedaviye dirençli hastalarda ya da ayırıcı tanı amacıyla bazı durumlarda ileri incelemeler de yapmak gerekebilir.

cocuklarda-besin-alerjisi

cocuklarda-alerji-tanısı

İlaç alerjileri Tanı ve Tedavisi

Alerjik ilaç reaksiyonları bütün ilaç reaksiyonlarının ancak %5-10’u kadarını oluşturur. Hastalar tarafından sıkça söylenmesine rağmen gerçek ilaç alerjisi oranları çok düşüktür. Yetişkinlerde daha sık görülür.

Arı Alerjileri Tanı ve Tedavisi

Arı alerjisi tedavi edilebilir bir rahatsızlıktır. Bir alerji ve immünoloji uzmanına başvurulması halinde alerjen immünoterapi dediğimiz aşı ile tedavisi ile mümkün olmaktadır.

Alerjik Aşı Tedavileri (Immünoterapi)

Alerji aşısı (İmmünoterapi) nedir sorusuna yanıt şöyle verilebilir; Alerji aşısı (İmmünoterapi) hastanın alerjisi olduğu saptanan maddenin belli aralıklarla ve giderek artan dozlarda verilerek bağışıklık sisteminin bu alerjene alıştırılmasını tedavi edilir.

Sosyal Medyada Paylaş:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

ailesinde-alerji-olan-bebeklerde-risk-var-mi
Ailesinde Alerji Olan Bebeklerde Risk Var mı?

Çocuklarda ve bebeklerde alerji problemi, gün geçtikçe artan bir sağlık sorunudur. En…

Devamını Oku
cocuk-alerjilerinde-deniz-suyu
Çocuk Alerjilerinde Deniz Suyu

Çocuklarda yaygın olarak görülen astım, alerjik rinit gibi hastalıklara deniz suyuyla…

Devamını Oku
cocuklukta-baslayan-besin-alerjisi-yetiskinlikte-de-devam-ediyor-mu
Çocuklukta Başlayan Besin Alerjisi Yetişkinlikte de Devam Ediyor mu?

Çocukluk dönemlerinde meydana çıkan besin alerjilerinde alerjen besinin beslenme ruti…

Devamını Oku