Besin Alerjisi

Besin alerjisi nedir sorusunu şu şekilde yanıtlayabiliriz; Besin alerjileri vücudumuzun bazı gıdalara karşı bağışıklık sistemi aracılığı ile gösterdiği aşırı duyarlılık tepkileridir. Bunları bir alerjenin ve aşırı hassasiyet reaksiyonunun var olmadığı ''besin intoleransı'' olarak bilinen durumlardan ayrı değerlendirmek gerekir. Besin alerjisi bağışıklık sistemleri tarafından besinlere karşı normal olmayan cevapların verilmesiyle ortaya çıkar. Klinik olarak semptomlar hafif (ürtiker ve benzeri) olabildiği gibi hayatı tehdit eden anafilaksi gibi ağır reaksiyonlara da sebep olabilmektedir. Besin alerjisi, bazı besin maddelerine karşı kişinin vücudunun gösterdiği istem dışı bir reaksiyonlardır ve bu reaksiyonlar her 100 çocuktan 5’inde görülmektedir.

En Çok Hangi Gıdalar Alerji Yapar?

Hangi besinler alerjiye yol açar? Sorusu şu şekilde yanıtlanabilir; Tüm besinler alerjiye yol açabilir fakat en sık görülen besin alerjilerini şöyle sıralamak mümkündür; İnek sütü, yumurta, balık ve özellikle kabuklu deniz ürünleri (karides, kerevit, yengeç ıstakoz gibi), fındık, fıstık, ceviz gibi kabuklu kuru yemişler ile yaban mersini,, çilek, çikolata, mayonez, ketçap margarin, bal, domates gibi gıdalar en sık alerjiye yol açan besinler olarak dikkat çeker.

Besin Alerjisi Kimlerde Görülebilir?

Her bebekte ya da çocukta besin alerjisi görülebilir. Ancak, astım, bahar nezlesi gibi alerjik hastalıkları olan ya da ailesinde bu tarz hastalık öyküleri olan bireylerde gıda alerjisi olma ihtimali diğer kişilere göre daha fazladır. Önceden alerji yapmayan bir besine karşı zaman içinde duyarlılık gelişebilir ya da yenilen miktar da alerjiden sorumlu olarak görülebilir.

Besin Alerjisi Ne Kadar Sürer?

Besin alerjisi semptomları alerjik gıdanın alımından sonraki 2 saat içinde görülebileceği gibi, 2-3 gün, hatta bir hafta sonra dahi görülebilmektedir. Genellikle ilk 2 saat içerisinde ortaya çıkan belirtiler daha ciddidir. Bebeklerdeki ve çocuklardaki besin alerjisinin vücutta birçok belirtisi olabilir. Besin alerjisi 1-2 yıl içinde de iyileşebilir ömür boyunca da sürebilir.

Besin Alerjisi Belirtileri Nelerdir?

Besin alerjisi belirtileri şu şekilde sıralanabilir:

  • Dudak, ağız, boğaz bölgesinde aşınma, şişlik ya da kızarıklık
  • Ciltte yara şeklinde döküntü
  • Bulantı, kusma, ishal
  • Aksırık öksürük burun akıntısı
  • Nefes darlığı bilinç kapanması anafilaksi denilen ciddi alerjik şoklar da yaşanabilir..
  • Bebeklik döneminde aşırı gaz sancısı, uyuyamama çok ağlama, ishal ya da kabız huzursuzluk, büyüme geriliğine de sebep olabilir.

Bebeklerde Gıda Alerjisi Nasıl Önlenebilir?

Bebeklerde gıda alerjisini önlemek için bebeğinizi ilk 6 ay sadece anne sütüyle beslemelisiniz. Gerekli olmadıkça mama veya farklı gıdalar vermeye başlamayın. Emzirme sırasında anne, alerjen olduğundan şüphelenilen gıdaları tüketmemeye çalışmalı. 6 ay bitince sonra ek gıdaları az az ve tek tek başlayın. Her yeni gıda sonrası birkaç gün bekleyerek bir sorun olup olmadığını gözleyin. Ondan sonra başka bir gıda ile yeni bir deneme yapın. Sorun yaşanan gıdalardan bir süre kaçının ve gerekiyorsa hekiminizle görüşün.

Besin Alerjisine Nasıl Tanı Konur?

Aslında anne babanın çocuklarını dikkatli gözlemleri genellikle tanı koydurucudur. Doktorunuz da, kan veya cilt testleri ile alerjinin nedenini öğrenebilir. Alerjik besinin kesin olarak saptanamadığı durumlarda ise doktor kontrolü altında “besin karşılaşma (besin provokasyon) testi'' uygulanır. Bu test sırasında şüpheli besin az miktardan başlanarak yavaş yavaş artan dozlarda çocuğa yedirilerek şikayetlere yol açıp açmadığı öğrenilebilir.

Besin Alerjisi Nasıl Tedavi Edilir?

Çocuk alerji uzmanı bazı belirtileri baskılayacak bazı ilaçlar reçete edebilir. Elbette, en iyi tedavi sorumlu gıdadan uzak durmak ile sağlanabilir. Eğer belli gıdalara alerjisi olan bir çocuğunuz var ise, gıda etiketlerini inceleme konusunda deneyim kazandırmak ve ona bu alışkanlığı aşılamak da önemlidir.

yer-fistigi-alerjisi
Yer Fıstığı Alerjisi

Yer fıstığı alerjisi en sık görülen gıda alerjilerinden biri olarak dikkat çekiy…

Devamını Oku
yetiskinlikte-besin-alerjisi
Yetişkinlikte Devam Eden Besin Alerjisi

Çocukluk döneminde ortaya çıkan besin alerjilerinde besinin diyetten çıkarılması…

Devamını Oku
inek-sutu-alerjisi
İnek Sütü Alerjisi

İnek sütü alerjisi ve ilgili süt ürünlerine karşı meydana çıkabilen süt alerjisi bebe…

Devamını Oku
besin-alerjisi-nedir
Besin Alerjisi Nedir?

Besin alerjisi, bazı besin maddelerine karşı vücudun gösterdiği istenmeyen bir reaksi…

Devamını Oku
besin-alerjilerini-ihmal-etmeyin
Besin Alerjilerini İhmal Etmeyin

Çocuklarda görülen besin alerjileri konusunu ihmal etmemek gerekiyor En fazla hayvans…

Devamını Oku
hangi-besinler-alerjiye-yol-aciyor
Hangi Besinler Alerjiye Yol Açıyor?

Her türlü gıda maddesinin alerji yapma riski bulunuyor. Ama bazı gıdalar diğer besinl…

Devamını Oku
yumurta-alerjisi
Yumurta Alerjisi

Yumurta alerjisi süt alerjisinden sonra çocuklarda en çok rastlanan alerjilerden biri…

Devamını Oku