Bahar Nezlesi Nasıl Anlaşılır?

Bahar aylarında bitkilerin polenlerin havaya yayılması ile birlikte alerjik bünyeye sahip kişiler için bahar alerjisi ya da diğer adı ile bahar nezlesi dönemi başlar. Bu dönemde kişilerin bağışıklık sistemleri alerjenlerle savaşmak için histamin salgılar. Özellikle bu histamin salgılanması ile birlikte alerjik rinit belirtileri yaşanmaya başlayabilir. Bahar nezlesi halsizlik yapar mı? Sorusu şu şekilde yanıtlanabilir; Halk arasında "saman nezlesi" veya "mevsim alerjisi" olarak da adlandırılan "alerjik rinit" rahatsızlığının, polenlere karşı aşırı duyarlılığı olan hastalarda "burunda akıntı, öksürük, göz yaşarması, kızarıklık ve kaşınma" benzeri belirtiler gösterdi bilinir. Bu durumun halsizlik ve yorgunluğa yol açan bahar yorgunluğunun nedeni olduğu da bilinmektedir.

Histamin Nedir?

Histamin, vücudun alerjenlere karşı lokal bağışıklık yanıtı oluşturulmak amacıyla bağırsaktaki fizyolojik fonksiyonların düzenlenmesinde görev alan ve nörotransmitter olarak salgılanan bir azot bileşiğidir. Histaminin görevi ayrıca vücutta enflamasyon oluşturulması ve kaşıntı ile de ilgilidir.

histamin-nedir

histamin-vucutta-ne-yapar

Histamin Vücutta Ne Yapar?

Histamin vücutta bağışıklık sistemi, sindirim sistemi ve merkez sinir sisteminin çalışmasında önemli rol oynayan bir kimyasaldır. Bir nörotransmiter olarak vücudumuzdan gelen önemli mesajları beyine taşımakla görevlidir. Aynı zamanda mide asidinin salgılanmasında uyarıcı olan histamin, midedeki sindirimde de görev alır.

Bahar nezlesi belirtileri şu şekilde sıralanabilir;

  • Hapşırma nöbetleri
  • Burun tıkanıklığı
  • Burunda sürekli akıntı
  • Konjonktivit yani gözlerde kaşınma, kızarıklık ve sulanma problemleri
  • Burun, dudak, damak ve boğazda sebepsiz şekilde başlayan kaşıntı
  • Öksürük
  • Baş ağrısı

Bahar Nezlesi Kaç Gün Sürer?

Bahar nezlesi her sene yılın belli dönemlerinde meydana çıkar ve sonra alerjenlerin azalması ile ortadan kaybolur. Vücutta bir üşütme hissi, ateş, ateşli hastalık benzeri halsizlik bulguları yoktur. Bahar nezlesi durumunda kaşıntı ve hapşırıklar daha ön planda olabilir. Grip ve benzeri hastalıklardan en önemli farklarından biri de soğuk algınlığı 3-5 gün içerisinde geçer fakat bahar alerjileri haftalarca devam edebilir.

İlkbahar Nezlesi Nasıl Geçer?

Alerjik rinit (bahar alerjisi) şikayetleri uzun süren ve hasta ile doktor ilişkisi konusunda sabır gerektiren bir rahatsızlıktır. Tedavide alerjenlerden korunmanın yanı sıra burundan kortizonlu spreyler ve antialerjik ilaçlar da kullanılabilir. Bağışıklık sistemini güçlendirmek için dengeli beslenme, yeterli istirahat ve su tüketiminin arttırılması gerekir.

Bahar Nezlesi Ne Zaman Başlar?

Bahar nezlesinde reaksiyona sebep olan madde polenlerdir. Polen yayılımının artmasıyla bahar nezlesi belirtileri görülmeye başlar. Ağaç polenleri daha çok Şubat ile Mayıs, ot polenleri Mayıs-Haziran aylarında, yabani ot polenleri ise yaz ortasından sonbahara kadar bahar nezlesi şikayetlerine sebep olur.

Bahar Nezlesi Nasıl Olur?

Bahar alerjisi belirtileri nöbetler halinde tekrar eden; Hapşırık, burun tıkanıklığı ve kaşıntı, gözlerde hassasiyeti sulanma ve kızarma, boğazda devamlı kaşıntı hissi gibi nezle belirtileri ile benzerlik gösterebilir. Ancak normal nezleden ayrıldığı nokta hapşırık atakları ve nezlenin görüldüğü süredir. Bahar nezlesi uzun süre devam edebilen rahatsızlıktır.

mevsimsel-alerji-kac-gun-surer

bahar-nezlesi-bulasici-mi

Mevsimsel Alerji Kaç Gün Sürer?

Mevsimsel alerji süresi kişinin hassasiyetine göre değişiklik gösterir. Alerjiler genellikle 2 haftadan uzun süre devam eder, soğuk algınlığı yalnızca 3-4 gün sürer. Mevsimsel alerjinin ne kadar süreceği ile ilgili kesin bir zaman aralığı söylemek mümkün değildir.

Bahar Nezlesi Bulaşıcı mı?

Alerjik nezle başkasına geçer mi? sorusu şu şekilde yanıtlanabilir; Göz nezlesi, saman nezlesi ile beraber ortaya çıkarak gözlerde kaşıntı, kızarıklık veya şişme şeklinde semptom gösterebilir. Ancak hastalığın bilinen en önemli özelliklerinden biri bulaşıcı olmamasıdır.

Bahar Nezlesi Burun Akıntısı Nasıl Geçer?

Saman nezlesi ya da diğer adı ile bahar nezlesini tetikleyen alerjenleri hayatınızdan imkan olduğunca çıkarmak ilk tavsiye edilen önlemdir. Bahar nezlesinin çok şiddetli hissedilmediği noktada, reçetesiz satılan ilaçlar semptomları hafifletmek için yeterli gelebilir. Çocuğunuzda saman nezlesi belirtileri görülüyorsa, tedavisi hakkında çocuk alerji uzmanı ile iletişime geçmek sorunu çözmek için atılabilecek en doğru adım olacaktır.

Bahar nezlesi ilerlerse ne olur?

Bahar nezlesinin ilerlediği durumlarda gece uyku düzeninde bozulma, konsantrasyonda eksiklik yaşanması ve baş ağrısı yaşanabilir.

Bahar nezlesine ne iyi gelir?

Bahar nezlesine ilaç tedavisine ek olarak nane çayı, zencefil, zerdeçal, çörek otu gibi doğal yollarla da destek sağlanabilir.

Alerji mi nezle mi?

Çok sık nezle olunuyorsa ve iyileşme tamamen sağlanamıyorsa nezle yerine bahar alerjisi diğer adıyla bahar nezlesi olma olasılığı yüksektir. Bu durumda bu hastalığa yönelik tedavi gerekir.

Bahar nezlesi belirtileri nelerdir?

Bahar nezlesi belirtileri arasında sürekli tekrarlayan kaşıntı, gözde sulanma, hapşırık, burun akıntısı, burun tıkanması vardır.

Bahar nezlesi nedir?

Bahar aylarında ortaya çıkan ağaçlar ve çiçeklerden yayılan polenlerden ötürü burunda tıkanıklık, gözlerde yaşarma, burun akıntısı, baş ağrısı ve hapşırma gibi reaksiyonlara sebep olan bir hastalıktır.

Bahar nezlesi göze vurur mu?

Bahar aylarında yayılan polenler iltihap oluşumuna neden olabilir. Gözde buna reaksiyon olarak kızarma, yaşarma ve kaşıntı gibi belirtiler görülebilir.

Bahar nezlesi tedavisi nedir?

Bahar nezlesi tedavisi uzun bir süreçte gerçekleşir. Hastalığın belirtileri azaldığı durumlarda tedaviyi yarıda bırakmamak gerekir. Kortizonlu spreyler ve antialerjik ilaçlarla tedavi sağlanır.

 

Sosyal Medyada Paylaş:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

alerji-tanisi-nasil-konulur
Alerji Tanısı Nasıl Konulur?

Halk arasında küçük çocuklara alerji testi yapılmaz gibi bir düşünce vardır. Bu tamam…

Devamını Oku
bahar-alerjileri
Bahar Alerjileri

Baharın gelmesiyle birlikte hava ısınmaya, doğa canlanmaya başladı. Ağaçlar çiçekleni…

Devamını Oku
bahar-alerjisi
Bahar Alerjisi

Bahar alerjisi; bahar aylarında gözlerde sulanma, kızarma, kaşıntı hissi, burunda akı…

Devamını Oku