Bahar Alerjisi Neden Olur?

Alerjik kişilerin güzel bahar günlerini kabusa çeviren polenler ya da diğer adıyla çiçek tozları, bitkilerin erkek tohumlarıdır. Küçük polenler, rüzgarla taşındıklarından bitkiden kilometrelerce uzaktaki kişide bile alerjiye neden olabilir.

bahar-alerjisi-bitkisel-tedavi

bahar-alerjisi-icin-hangi-doktora-gidilir

Bahar alerjisi kimlerde görülür?

Bahar alerjisi herkeste ortaya çıkabilir ancak kişinin aile öyküsünde alerji durumu bulunuyorsa alerjiye sahip olması daha yüksek bir ihtimaldir.

Bahar alerjisi tehlikeli midir?

Vücut havada polenleri tehlikeli olarak gördüğünden reaksiyon gösterir. Doktorun yönlendirmesine göre ilaç kullanımıyla hafifletilebilir. Tedavisi yapılmadığı durumlarda tehlikeli hale gelebilir.

Bahar alerjisine ne iyi gelir?

Bahar alerjisine doktorun önerdiği tedavi yöntemiyle birlikte doğal yöntemler de uygulanabilir. Nane çayı içmek solunum için iyi olacaktır. Ayrıca zencefil, zerdeçal, çörek otu, soğan ve sarımsak tüketimi bahar alerjisine iyi gelir.

Mevsim alerjisi hangi aylarda olur?

Mevsim alerjisi polenler yayıldığı zaman şiddetlenir. Polenlerin yayıldığı zamanlar ise ağaçların çiçeklerinin oluştuğu ve döküldüğü dönemlerdir. Bu dönemler Şubat – Nisan arası ve Ağustos – Ekim arasıdır.

Bahar alerjisi nasıl biter?

Bahar alerjisi hastanın doktorun söylediklerini birebir dinlemesi ve uygulaması sayesinde uzun bir süreçten sonra iyileşmeyle sonuçlanır. Antialerjik ilaçlar ve kortizonlu spreyler ile tedavi sağlanır.

Bahar alerjisi olanlar nelere dikkat etmeli?

Bahar alerjisi olan kişiler kokulu mum, tütsü, deodorant, oda spreylerinin kullanımından uzak durulmalıdır. Ayrıca genetiğiyle oynanmış gıdaların kullanımı olabildiğince azaltılmalıdır.

Çocuklarda bahar alerjisi belirtileri nelerdir?

Çocuklarda bahar alerjisi belirtileri geçmeyen burun akıntısı, hapşırık, burunda kaşıntı ve tıkanıklık, gözlerin sulanması ve kızarma gibi durumlardır.

Alerji için hangi vitamin?

Alerji rahatsızlığı bulunan insanlar için C vitamini kullanımı sayesinde antihistaminik etkenler doğal yoldan alınmış olur.

Sosyal Medyada Paylaş:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

d-vitamini
D Vitamini

Güneş bize doğanın en büyük armağanı ve Vitamin D içinde en büyük kaynak. Atalarımız …

Devamını Oku
ailesinde-alerji-olan-bebekleri-korumak-icin-ne-yapilabilir
Ailesinde Alerji Olan Bebekleri Korumak için Ne Yapılabilir?

Ailesinde alerji olan bebekleri korumak için neler yapılabileceği çocuk sahibi olan a…

Devamını Oku
soguk-hava-astim-hastalarinda-nefes-darligina-sebep-olabilir
Soğuk Hava Astım Hastalarında Nefes Darlığına Sebep Olabilir

Kış geldi. Kaloriferlerin yandığı, insanların vakitlerinin büyük bir kısmını kapalı i…

Devamını Oku