Anne Babalar Dikkat

Her besinin alerji yapma ihtimali bulunuyor ve hatta bazı besin alerjileri sinsi bir şekilde seyredebiliyor. Bu sebeple sık sık hasta olan, hırıltılı solunum sorunu görülen, kaşıntılı, kızarık döküntülü deri hastalığı yaşayanlar ile kusma, reflü, ishal ve kabızlık sorunlarını yaşayan çocuklarda görülen besin alerjilerinin bir uzman tarafından değerlendirilmesi lazımdır. Besin alerjisi olduğundan şüphelenildiğinde tanı ve tedavi konusunda uzmanlardan yardım alınması büyük önem taşıyor. Çünkü bazı alerjiler hayatı tehdit edebilecek reaksiyonlara sebep olabiliyor.

Anne ve babaların kendilerince teşhis koymaması ve çocuklarında gıda kısıtlamasına gitmemesi önemli. Yok yere uygulanan kısıtlamalar çocukların büyümeleri ve gelişimleri için çok önemli bir gıdadan mahrum kalmasına sebep olabilir. Besin alerjilerinin olup olmadığı konusunda bilinçli olmak gerekiyor. Çocuklarda yeterli ve dengeli beslenmeye dikkat edilmesi, diyette alerjiye sebep olabilecek maddelerin kesinlikle kısıtlanmasının haricinde bunların yerine beslenme rutinlerine dahil edilebilecek olanların öğrenilmesi gerekiyor. Bu konuda bir beslenme ve diyet uzmanı ile görüşerek yardım almak ailelere yardımcı olabiliyor. Özellikle süte yumurtaya, fındık ve fıstık türevlerine, birçok hazır gıdanın içinde rastlanıyor ve bu yüzden etiket bilgisi okuma alışkanlığının mutlaka kazanmak ve çocuğa öğretmek gerekiyor.

alerjiyi-ne-rahatlatir

alerjiyi-rahatlatmak-icin-ne yapmak-gerekir

Alerjiyi Rahatlatmak İçin Ne Yapılır?

Alerjiyi rahatlatmak için şu tavsiyeleri değerlendirebilirsiniz;

  • Klima temizliğini düzenli şekilde yaptırılmalı
  • Alerjenleri evin dışında bırakmaya özen gösterilmeli
  • Bahar alerjisine karşı medikal maske takılabilir
  • Sağlıklı beslenmek ve alerjenin eksiklikliği gidermek önemli.
  • Burnu sık sık temizlemek alerji semptomlarını azaltabilir.
  • Daha fazla sıvı tüketmek de alerjinin verdiği sıkıntıyı azaltabilir.
  • Alerjenlere karşı doğru şekilde temizlik yapmak önemlidir.
  • Doktor tavsiyesi ile buhardan destek alınabilir.

Çocuklarda En Sık Görülen Alerji Türleri

Etrafımızda var olan her tür maddeye karşı alerjik reaksiyon geliştirmek mümkündür.

Alerji yapıcı maddeler yani alerjenler gıdalarla, hava yoluyla vücuda dışarıdan enjekte edilmek yoluyla ya da deri yolu ile alınabilir. İlk 3 yaş gıdalara karşı (en çok inek sütü ve yumurtaya karşı) alerji gelişimi yüksek seviyede iken 3 yaştan sonra solunan hava ile alınan maddelere karşı olan alerjiler ön plana çıkar. Hava yolu ile alerji yapabilen maddelerin başlıca olanları ev tozu akarları, küf, hayvan cilt döküntüleri, salgı ve tüyleri, yabani otlara, çimen ve ağaç polenleri olarak sıralanabilir.

Alerji İçin Aşı Var mı?

Yaş grupları arasında çocukluk dönemi ayrı bir özen gerektirir. Çocuklarda alerji aşı tedavisi konusunda eğitimi olan tek uzmanlık alanı çocuk alerji uzmanları olduğu için alerji aşısının gerekli olup olmadığı, aşı tedavisinde uygulanacak aşının hangi maddeler ile yapılması gerektiği ve yan etkiler gelişince neler yapılması gerektiği konusunda da çocuk alerji uzmanı eğitim almıştır. 3 ile 5 yıl aralığında yani uzun süre yapılacak aşı tedavisinin etkinliğinin değerlendirilebilmesi ve yan etkiler görülünce ne yapılması gerektiği konusunda çocuğunuzun risk altında kalmaması için çocuklarda aşı tedavisi konusunda uzman bir hekim ile irtibatta olduğunuza emin olmalısınız.

cocuklarda-alerji-asisi-ise-yarar-mi

cocuklarda-en-sik-gorulen-alerji-türleri

Çocuklarda Alerji Aşısı İşe Yarar mı?

Çocuklar büyürken sahip olduğu ve olabileceği hastalıkların tedavisi için hekimlerin ve aşıların yardımı gerekir. Alerji konusu da çocuklarda sık görülen bir sağlık sorunudur. Çocuğun alerjisi olan besini kazara tüketme riski çocuğun yaşı büyüdükçe artar. Okullarda kantin gibi alanlarda ve restoranlarda servis yapan kişilerin bu konuda bilgi sahibi olmaları gerekir. Bu sebeple gelişmiş ülkelerde alerji sorunu bir halk sağlığı sorunu olarak kabul edilmiştir. Alerjisi olan çocukların yanlarında mutlaka ilk müdahale için adrenalin oto-enjektörü taşımaları gerekir. Alerjen immünoterapisi (aşı tedavisi) ile ilgili yapılan araştırmalar çocuklarda bu aşının daha başarılı olduğunu gösterir. Bu da çocuklarda görülen alerji döneminin az sayıdaki avantajlarından biridir. Polen alerjisi olan alerjik rinitli hastalarda immünoterapi uygulaması daha etkili olmakta ayrıca astım gelişme riskini de düşürebilmektedir.

Alerji olan çocuğa ne yapmalı?

Eğer çocuğun polen alerjisi varsa evi sık sık havalandırmak, evdeki neme dikkat etmek, odasına halı koymamak, evin içinde sigara içmemek gerekir.

Çocuklarda alerji nasıl anlaşılır?

Bronşit atakları 3 veya daha fazla olmuşsa, gece çocuğu uykusundan uyandıracak şiddette öksürükler, özellikle sabaha karşı nöbet şeklinde geliyorsa ve zaman zaman kusmaya neden olursa alerjik açıdan ele alınmalıdır.

Çocuklarda alerji nasıl geçer?

Besin alerjileri 2-3 yaşlarında kendiliğinden geçebilir. Bahar alerjisi ise tedavi gerektirir. Aşı tedavileri sayesinde yüksek iyileşme oranı görülmüştür.

Çocuklarda alerji kızarıklık nasıl geçer?

Alerjen maddeye maruz kalmak zorunda kalan çocuklar için alerji ilaçlarından yararlanılabilir. Doğal yöntemlerle kızarıklığın geçmesi zordur.

Çocuklarda alerjik astım belirtileri nelerdir?

Alerjik astım belirtileri arasında soluk alıp verirken hırıltı ve ıslık sesinin olması, nefes darlığı yaşamasıyla birlikte göğüste sıkışma ve ağrı da görülebilir.

Çocuklarda alerjik burun tıkanıklığı nasıl geçer?

Çocuklarda alerjik burun tıkanıklığı için steroid içeren burun spreyleri ya da burun yıkama solüsyonları kullanılabilir.

Çocuklara alerji testi ne zaman yapılmalı?

Alerji testi her yaşta yapılabilmektedir. Ancak alerji deri testi 3 yaşından sonra daha güvenilir sonuç verecektir. Çocuk 3 yaşın altındaysa genellikle alerji araştırması kan alınarak yapılır.

Sosyal Medyada Paylaş:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

dikkat-bahar-kapiyi-caliyor
Dikkat!!! Bahar Kapıyı Çalıyor

Alerjik bünyeli kişiler için bahar günlerini kabusa çeviren bahar alerjisi, polen ale…

Devamını Oku
soguk-hava-astim-hastalarinda-nefes-darligina-sebep-olabilir
Soğuk Hava Astım Hastalarında Nefes Darlığına Sebep Olabilir

Kış geldi. Kaloriferlerin yandığı, insanların vakitlerinin büyük bir kısmını kapalı i…

Devamını Oku
besin-alerjisinde-ne-yapmak-gerekir
Besin Alerjisinde Ne Yapmak Gerekir?

Her besinin alerji yapma potansiyeli bulunuyor ve bazıları sinsice seyredebiliyor. Bu…

Devamını Oku