Bahar Alerjisi Nezle İle Karışır mı?

Bahar alerjisi ile nezle arasındaki en ayırt edici özellik, nezlede görülen semptomların 1 hafta ya da en geç 10 gün içinde geçmesidir. Bahar alerjisinde ise bu sürenin 2-4 aya kadar uzayabilmesidir. Mevsim alerjisi ile ilgili yakınmalar, ortalama 2 haftadan daha uzun sürebilir. O halde bu durumun altında alerjik bir reaksiyon olup olmadığının incelenmesi gerekir. Öte yandan yakınmaların aralıklı krizler halinde yaşanması, özellikle de hastanın ailesindeki bireylerde alerji öyküsünün bulunması, mevsimsel alerji sorununa işaret eder. Fakat kesin tanı, alerjik deri testi ve kan tetkiklerinin ardından koyulmaktadır.

Bahar Alerjisi Nedir?

Yılın belirli dönemlerinde özellikle bahar aylarında ortaya çıkan, burun akıntısı, burun tıkanıklıkları, gözlerde kızarıklık ve yaşarma, hapşırık belirtileri ile tanımlanan tablo bahar alerjisi veya mevsimsel alerjik rinit olarak isimlendirilir. Bahar alerjisinin sebepleri ağaçlar ve çimenlerden yayılan polenlerdir.

Bahar Alerjisinin Belirtileri Nelerdir?

Bahar alerjisi belirtileri nöbetler halinde yineleyen; hapşırık atakları, burun akıntısı ve burun tıkanıklığı, burun içinde kaşıntı, gözlerde kızarıklık ve sulanma, boğazda devamlı kaşıntı hissi gibi nezle semptomları ile benzerlik gösterir. En çok görülen bahar alerjisi belirtileri ise üst üste tekrar eden hapşırık ve göz sulanmasıdır. Mevsim alerjisi belirtileri görüşmesi durumunda bir hekimi ziyaret etmek en doğru adım olacaktır.

bahar-alerjisi-nedenleri

bahar-alerjisi-mi-nezle-mi

Çocuklarda Bahar Alerjisi Belirtileri Nelerdir?

En önemli bahar alerjisi belirtileri şu şekilde sıralanabilir;

 • Ataklar halinde arka arkaya hapşırık
 • Burun akıntısı ve burunda kaşıntı
 • Gözlerde sulanma ve kızarıklık
 • Boğazda gıcık ve kaşınma hissi
 • Gündüzleri burun akıntısı geceleri burun tıkanıklığı
 • Göz altı morlukları
 • Geniz akıntısı
 • Geceleri öksürük

Alerjik astım ataklarında bahar döneminde polenlere karşı hassasiyeti olan çocukların çoğunluğunda gözlemlenebilmektedir. Çocukluk dönemi astımın yüzde doksanının nedeni alerjik kökenlidir. Haliyle bahar dönemi polen hassasiyeti olan çocuklarda, astım atakları da olabilmektedir.

Bahar Alerjisi Olan Çocuğa Ne Yapılmalı?

Bahar alerjisi olan çocukların aileleri onların bu dönemleri daha kolay geçirmeleri için şu adımları uygulayabilir;

 • Polenlerin yoğun olduğu sabah saatlerinde yürüyüş ve benzeri yapılmamalı.
 • Çocuğun bulunduğu ortam iyi havalandırılmalı
 • Çocuklara doğru şekilde hijyen eğitimi verilmeli ve bu konuda örnek davranışlarda bulunulmalı.
 • İyi ve dengeli beslenme de bu dönemde çocuğun alerji ile ilgili sorunları daha az yaşamasını sağlayacaktır.

Mevsim Alerjisi Hangi Aylarda Olur?

Ağaç polenlerinden kaynaklanan bahar alerjisi daha çok Şubat-Mayıs, ot polenleri Mayıs-Haziran ayları arasında , yabani ot polenlerinden kaynaklı mevsimsel alerjiler ise yaz ortasından sonbahara kadar yakınmalara sebep olur. Sabah saatlerinde havadaki polen miktarı çoğu zaman günün diğer zamanlarına göre daha fazladır. Yağmurlu günlerde havada uçuşan polen miktarı biraz olsun azaldığında polen alerjisi olan kişiler rahatlayabilir.

Bahar Alerjisine Ne İyi Gelir?

Mevsim alerjisi için ne yapılmalı sorularının yanıtları aynıdır. Bahar alerjisinin belirtileri dayanılmaz düzeye geldiyse ilgili doktorun muayenesi ve antialerjik ilaçlar kullanılabilir. Bağışıklık sistemini güçlendirmek, bol su tüketimi ve istirahat de tavsiye edilebilir.

bahar-alerjisi-ne-kadar-surer

bahar-alerjisi-olan-cocuga-ne-yapilmali

Bahar Alerjisi Ne Kadar Sürer?

Bahar alerjisi belirtileri ile nezle belirtileri çok benzer fakat nezle 10 gün kadar sürerken bahar alerjisi 4 aya kadar uzayabilmektedir.

Bahar Alerjisi için Hangi Doktora Gidilmeli?

Bahar alerjilerinin teşhis edilmesi ve tedavisi için, yetişkin kişiler dahiliye veya immünoloji doktorlarına başvurabilir. Çocuklar için ise çocuk hastalıkları uzmanları ve çocuk immünoloji doktorlarına gidilmelidir.

Bahar alerjisi mi nezle mi?

Nezle aralıkları sıklaştıysa, kişinin ateşi olmadığı halde boğazında ağrı varsa, hapşırık çoğaldıysa bahar alerjisine yakalanmış olabilir.

Grip bahar alerjisini tetikler mi?

Grip, nezle ve bakteri kaynaklı üst solunum yolu hastalığına yakalanan kişilerin alerjik hastalıkları da tetiklenir. Bu durumda ciltte egzama ve döküntüyle birlikte solunum sıkıntısı ve tansiyon düşüklüğü gibi sağlık sorunları da ortaya çıkabilmektedir.

Alerji mi grip mi nasıl anlaşılır?

Belirtiler bir hafta içinde son bulursa grip olabilir. Ancak belirtiler bahar ayları boyunca devam ederse alerji şüphesiyle yaklaşılabilir.

Bahar alerjisi neden olur?

Bahar alerjisi polenlerin salınımından ötürü kişilerin reaksiyon göstermesi sonucunda oluşur. Bu reaksiyonlar; burun akması, vücut ağrıları, halsizlik, hapşırık ve öksürük şeklindedir.

Nezle nedir?

Nezle virüslerin vücuda saldırması sonucunda oluşan burun, boğaz hastalığıdır. Nezleye neden olan virüslerin sayısı 200’ü aşkındır.

Nezle en fazla kaç gün sürer?

Nezle süresi en fazla 10 gündür. Genelde 1-2 gün süren hastalığın ağır geçirildiği durumlarda 1 hafta 10 gün sonrasında iyileşme görülür.

Sosyal Medyada Paylaş:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

cocuklarda-nefes-acici-kullanimi
Çocuklarda Nefes Açıcı Kullanımı

Nefes açıcılar anne ve babaların dikkat etmeleri gereken ilaç çeşitlerinden biri. Nef…

Devamını Oku
dikkat-bahar-kapiyi-caliyor
Dikkat!!! Bahar Kapıyı Çalıyor

Alerjik bünyeli kişiler için bahar günlerini kabusa çeviren bahar alerjisi, polen ale…

Devamını Oku
ailesinde-alerji-olan-bebekleri-korumak-icin-ne-yapilabilir
Ailesinde Alerji Olan Bebekleri Korumak için Ne Yapılabilir?

Ailesinde alerji olan bebekleri korumak için neler yapılabileceği çocuk sahibi olan a…

Devamını Oku