Alerji Tanısı Nasıl Konulur?

Halk arasında küçük çocuklara alerji testi yapılmaz gibi bir düşünce vardır. Bu tamamen yanlış bir düşüncedir. Çocuklarda alerji testleri ile alakalı en önemli şey yapılan testin mutlaka çocuk alerji uzmanı tarafından yapılması ve değerlendirilmesi durumudur.

Çocuk alerji uzmanı tarafından yapılmayan alerji testleri güvenilir değildir. Deri testleri yapılan kişiye acı vermez, cilt üstüne genelde sırt ya da kollara yapılır. Yaş gruplarına ve alerji şikayetlere göre hangi deri testinin uygulanacağına Çocuk alerji uzmanı karar verir. Test çok hızlı, ortalama yarım saat içinde sonuç verir bu da doğru tedavinin hemen başlayabilmesi açısından çok önemlidir.

Çocuğun Neye Alerjisi Olduğunu Nasıl Anlarız?

Alerji, vücudumuzun etrafımızda bulunan alerjenlere anormal şekilde yanıt vermesidir. Etafımızda bir çok alerjen vardır. Besinler, havada bulunan ve solunarak alınan solunum yolu alerjenleri, ilaçlar, böcekler en önemli alerjenler arasında sayılabilir. Alerji için evde ne yapılabilir diye düşünüyorsanız öncelikli olarak çocuğunuzun neye alerjisi olduğunu tespit etmeniz gerekir.

cocugun-neye-alerjisi-oldugunu-nasil-anlariz

alerji-tanisi-nasil-konur

Bebeklerde Alerji Belirtileri Nelerdir?

Alerji durumundan şüphelenmek için öncelikle alerji belirtilerinin görülmesi gerekir. Alerji belirtileri de alerjik hastalık türününün çeşidine göre değişmektedir. Bebeklerde ve çocuklarda alerjiden şüphe ediliyor ise bu belirtilerin olup olmadığı gözlemlenmelidir;

  • Kronik burun tıkanıklığı: Alerjisi olan çocuklarda burun tıkanıklığı oldukça sık görülür.
  • Orta kulakta yaşanan problemler: Alerji dış kulakta kaşınmaya sebep olabilir. Alerjik bünyeli bebeklerde orta kulakta sıvı birikimi ve neticede orta kulak enfeksiyonları gelişebilir.
  • Kronik öksürük: Bu öksürük bronşiyal astım ve alerji için önemli bir ipucudur.
  • Hışıltılı solunum problemi: Bronşiyal astımın en önemli belirtilrtinden olan hışıltılı solunum 6 yaşından küçük çocuklarda görülebilir.
  • Gözlerde ve göz çevresinde kızarıklık: Özellikle bahar aylarında gözlerde görülen kaşıntı kızarıklık ve sulanma alerji belirtisidir.

Bunun haricinde bebeklerde alerji olduğunu gösteren belirtiler alerji belirtileri olarak sayılabilir; nefes alıp vermesi, burun akıntısı, kakada kan, kabızlık ya da ishal, tekrarlayan karın ağrısı, ciltte kızarıklık, ciltte çeşitli yerlerde kabarma şeklinde özetlenebilir.

Bebeklerde ve Çocuklarda Besin Alerjisi Belirtileri Nelerdir?

Çocukluk ve bebeklik döneminde başlayan alerjilerin belirtileri aileler tarafından takip edilmelidir. Besin alerjisinin başlıca belirtileri şu şekilde sıralanabilir:

  • Ağız çevresinde kızarıklık
  • Dilde dudakta, yüz ya da boğazda şişlik
  • Ciltte kaşıntı, döküntü kızarıklık
  • Alerjik şok durumları

Bebeklerde Alerji Çeşitleri Nelerdir?

Bebeklerde alerji çeşitleri nelerdir sorusu şu şekilde yanıtlanabilir; Bebeklerde alerji çeşitleri çeşitlilik gösterir. En sık görülen alerji çeşitleri; egzama, alerjik rinit, astım ve besin alerjileridir. Bebeklik dönemi, alerji rahatsızlıklarının görülme sıklığı, şiddeti ve başlayış şekli için önemli bir vakit aralığıdır.

cocuklarda-alerji-belirtileri

alerji-tedavisi-nasil-yapilir

Çocuklarda Alerji Tanı ve Tedavisi Nasıl Yapılır?

Vücuttaki çeşitli organlarda alerjik belirtiler meydana gelebilir. Alerjik hastalıklar çocuklarda alerjiler oldukça sıklıkla görülür. Çocuk Alerji Hizmetleri'nde 0-18 yaş arasındaki çocuklarda görülen astım, alerjik bronşit, reaktif hava yolu hastalıkları, saman nezlesi (alerjik rinit ve alerjik rinokonunktivit), atopik dermatit (egzama) hastalığı, ürtiker (kurdeşen), besin alerjileri, ilaç alerjisi, hışıltılı - hırıltılı bebek, sık tekrar eden solunum yolu enfeksiyonları, alerjik deri döküntüleri ve anafilaksinin tanısı ve tedavisi uygulanabilir. Çocuklarda alerji tedavisini mutlaka bu konuda uzman bir hekim yapmalıdır.

Alerji hangi tahlilde belli olur?

Kandan spesifik IeE antikor testi alınarak kişide belirli bir alerjene karşı alerji geliştirilmiş mi diye bakılır. Daha detaylı alerji incelenmesi gerekirse Radyoallaergosobent (RAST) testi yapılmaktadır.

Alerjim olup olmadığını nasıl öğrenebilirim?

Cilt testi alerji belirlenmesi için bir diğer uygulanan yöntemdir. Prick testi olarak adlandırılan bu testte cildin alerjen maddelere verdiği reaksiyon ölçülerek tanı konulur.

Alerji testi için hangi bölüme gidilir?

Kişide alerjik belirtiler görüldüğünde immünoloji ve alerji hastalıkları bölümüne başvurmak gerekir. Dermatoloji birimi de bu konuyla ilgilenmektedir.

Alerji testi aç mı tok mu?

Alerji testi cilt testi olarak da kan testi olarak da yapılabilmektedir. Kandan örnek alınacaksa aç gitmek gereklidir.

Alerji testi hangi durumlarda yapılamaz?

Egzaması olan hastaların cilt rahatsızlığı şiddetli olabilir. Bu durumda yeterli bir cilt bölgesi bulunamazsa test yapılamaz. Ayrıca kişi antihistaminik alerji ilaçları ve depresyon ilaçları kullanıyorsa test yapılamaz.

Kaç çeşit alerji testi var?

Alerji tanısı için 3 çeşit alerji testi uygulanabilmektedir. Bunlar; kan testi, Prick testi ve yama testidir.

Detaylı alerji testi nasıl yapılır?

Prick testi sayesinde 20-30 çeşit alerjen maddeye karşı alerji var mı yok mu kontrol edilir. Hastanın derisi çizilerek alerjen maddeler solüsyon olarak sürülür ve alınan reaksiyona göre neye alerji var çözümlenir.

Sosyal Medyada Paylaş:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

bahar-alerjileri-kidsgourmet-dergisindeki-yazim
Bahar Alerjileri Kidsgourmet Dergisindeki Yazım

Bahar alerjisi saman nezlesi olarak da bilinir. Genelde ilkbaharda görüldüğü içi…

Devamını Oku
bahar-alerjileri
Bahar Alerjileri

Baharın gelmesiyle birlikte hava ısınmaya, doğa canlanmaya başladı. Ağaçlar çiçekleni…

Devamını Oku
bahar-alerjisi-olan-kisilerin-dikkat-etmesi-gerekenler
Bahar Alerjisi Olan Kişilerin Dikkat Etmesi Gerekenler

Mevsimsel alerjiler içerisinde yer alan, daha çok polenlerin ortaya çıktığı dönemlerd…

Devamını Oku