Hangi Besinler Alerjiye Yol Açıyor?

Her türlü gıda maddesinin alerji yapma riski bulunuyor. Ama bazı gıdalar diğer besinlere göre daha sık alerjiye sebep oluyor. Çocuklarda daha fazla alerjen olan bu grubu süt, yumurta, bazı süt ürünleri, buğday, yer fıstığı, ağaç fındıkları, balık, kabuklu deniz ürünleri, susam ve kivi gibi besinler oluşturuyor. Çok fazla çikolata ve kakao tüketimi sebebi ile alerjik reaksiyonlar, örneğin burun akıntısı, migren, ciltte kızarma, kaşıntı ve sindirim sistemi ile alakalı bozukluklar yaşanabiliyor. Çok sık görülmemekle birlikte bal da alerjiye yol açıyor. Besin alerjisi; vücudun, bağışıklık sisteminin vücuda yabancı olan veya yabancı olarak algıladığı maddelere karşı geliştirdiği tepkilerin tümü olarak tanımlanabilir. Gelişen reaksiyonlar genellikle besinin alınmasından sonraki ilk 2-3 saat içinde kendini gösterir. Aslında her besin alerjiye yol açabilir fakat sık yenilen gıdalara karşı alerji daha çok görülür.

En Çok Hangi Yiyecekler Alerji Yapar?

Alerjisi olan insanlar ne yememeli söz konusu alerjik semptomlar olduğunda bazı gıdalar, özellikle çocukluk yaşlarında alerjik reaksiyonlara sebep olurken, bazıları da yaşam boyu alerji olarak kalabilir. Bu noktada alerjiye sebep olan ana faktör daha çok besinlerin içindeki proteinlerdir. Görülen en yaygın alerji fıstık alerjisidir.

alerjiyi-ne-tetikler

en-cok-hangi-yiyecekler-alerji-yapar

Alerjiyi Tetikleyen Nedir?

Vücutta kaşıntı yapan yiyecekler ya da tüketimi sonrası rahatsızlık yaratan bazı besinler diğerlerine göre daha alerjen olarak adlandırılabilir. Alerjiyi tetikleyen pek çok faktör vardır ve bunları şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Sık sık çikolata ve kakao tüketimi
 • Kızartma yemekleri sık tüketmek
 • Kola, kahve ve diğer kafeinli içecekler
 • Katı yağlar ile pişirilen salçalı yemekler.
 • Hazır satılan hamur işi gıdalar.
 • Sık sık bal tüketmek
 • Çiğ şekilde sarımsak ve soğan tüketmek.
 • Çok baharatlı ve yağlı fast-food gıdalar tüketmek

Çoklu Besin Alerjisi Teşhisi Nasıl Yapılır?

Çoklu besin alerjisi belirtilerini yaşıyorsanız ve alerjiniz olduğunu düşünüyorsanız doğru teşhisin koyulabilemsi için bir alerji uzmanı ile görüşmeniz iyi olacaktır. Alerji uzmanı sizi dinledikten sonra geniş kapsamlı bir tıbbi öyküyü sizinle paylaşabilir. Semptomların ne zaman ortaya çıktığı, ne kadar devam ettiği, neye sebebiyet verdiği gibi sorular alerji türünüzü teşhis ederken sorulacak sorular arasında yer alır. Bir alerjiyi net şekilde teşhis etmek için alerji uzmanının izlediği birbirinden farklı yollar vardır. Hastanın durumuna, geçmiş hastalık öyküsüne ve belirtilerine göre izlenecek yol ve yapılacak testler değişiklik gösterebilir.

Çoklu Besin Alerjisi Olan Bebeklerin Anneleri Nasıl Beslenmeli?

Yetişkinlerde gıda alerjisi yaygın bir durum olmakla birlikte çocuklarda ve bebeklerde bu alerji daha fazla görülebilir. Besin alerjilerinin belirtileri hızlı şekilde oluşabilir ya da ortaya çıkması birkaç saat ya da birkaç günü bulabilir. Bu değişikliğin olma sebebi bağışıklık sistemin, alınan besini zararlı olarak algılama süreciyle ilgilidir. Çoklu besin alerjisi birden fazla alerjene karşı hassasiyet sahibi olmak olarak açıklanabilir ve semptomları değişiklik gösterebilir. Anne sütü ile beslenen bebeklerde annenin kendi diyetini yönetmesi yardımıyla başarılı bir alerji yönetimi sağlanabilir. Annenin beslenme listesi mümkünse bir uzman tarafından hazırlanmalıdır. Anne emzirdiği süreçte bebeğin alerjisi olan gıdalardan uzak durmalıdır.

coklu-besin-alerji-testi-nasil-yapilir

hangi-gidalar-vucutta-alerji-yapar

Hangi Gıdalar Vücutta Alerji Yapar?

Yetişkinlerde alerji yapan yiyecekler çeşitlilik gösterir ancak en çok alerji yapan besinler listesi şu şekilde sıralanabilir;

 • Çilek
 • Çikolata
 • Bal
 • Ketçap
 • Mayonez
 • Tahıllar
 • İnek sütü
 • Margarin
 • Yumurta
 • Balık
 • Kabuklu deniz ürünleri
 • Kabuklu kuru yemişler
 • Yaban mersini

Limon alerjiye iyi gelir mi?

Limon suyu antioksidan olarak bilinir. Alerjik kaşıntıya iyi gelebileceği söylense de çok etkili bir yöntem değildir.

Bir şeye alerjim olduğunu nasıl anlarım?

Reaksiyonlar sayesinde genelde alerjiler anlaşılır. Öksürük, kızarıklık, hapşırma, genizde yanma gibi belirtiler alerji olunduğunun göstergesi olabilir. Alerji tanısı için Prick testi ve kan testi yapılabilir.

Alerji kendi kendine geçer mi?

Alerji bulguları kendi kendine geçebilir. Ancak genelde tedavi gerektirir. Bu sayede reaksiyonlar azalır.

Çocuklarda hangi meyveler alerji yapar?

Çocuklarda görülen meyve alerjileri asitli meyveler, elma, armut, kavun, çilek, dışında tüy olan meyveler şeklinde sıralanabilir.

Alerjiyi ne rahatlatır?

Besin alerjenine temas edilmesi halinde direkt doktora gidilmesi gerekir. Besin alerjisinin reaksiyonları ağırlaşabilir.

Ne yersem alerji yapar?

Çocuklarda en sık görülen besin alerjisi süt, soya ürünleri ve kabuklu deniz hayvanları şeklinde sırlanabilir. Ayrıca yumurta akı, inek sütü ve domates gibi besinler de alerjiye sebep olabilir.

Alerji için ne yememeli?

Alerjen besin eser miktarda ürünlerin içine konulmuş olsa dahi alerjik reaksiyona sebep olabilir. Yiyeceklerin içindekiler kısmına dikkat etmek gerekir.

Sosyal Medyada Paylaş:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

yumurta-alerjisi
Yumurta Alerjisi

Yumurta alerjisi süt alerjisinden sonra çocuklarda en çok rastlanan alerjilerden biri…

Devamını Oku
besin-alerjisi-nedir
Besin Alerjisi Nedir?

Besin alerjisi, bazı besin maddelerine karşı vücudun gösterdiği istenmeyen bir reaksi…

Devamını Oku
inek-sutu-alerjisi
İnek Sütü Alerjisi

İnek sütü alerjisi ve ilgili süt ürünlerine karşı meydana çıkabilen süt alerjisi bebe…

Devamını Oku