Nefes Açıcılar

Nefes açıcılar anne ve babaların dikkat etmeleri gereken ilaç çeşitlerinden biri. Nefes açıcı ilaçlar artık her isteyene çok rahat bir biçimde reçete edilebiliyor. Herkesin evinde ya nebulizatör diye adlandırılan içine konulan sıvı ilaçları buhara dönüştüren makinalar ya da aerochamber denilen sprey biçiminde olan ilaçlar için kullanılan aparatlar bulunuyor. Çocuğunuzun nefes yoluyla ilaç kullanması önerildiği durumda çocuk alerji uzmanına danışmak gerekiyor. Çünkü yapılan araştırmalar lüzumsuz yere kullanılan nefes açıcı ilaçların özellikle çocuklarda kalbe zarar verdiğini ve endokrin sistemlerini etkilediğini bunun neticesinde de aşırı kilolu olma ya da boy kısalığı gibi yan etkilere yol açtığını ortaya koyuyor. Haliyle zaman zaman nefes darlığı çeken ve nefes açıcı kullanmak gerekliliği olan çocukların çocuk alerji doktoru tarafından muayene edilip alerjisinin olup olmadığını test edilmesi gerekiyor.

Nefes açıcı ilaçların yan etkileri göz ardı edilmemelidir. Çünkü alerji rahatsızlıklarında ise esas olan korunmaktır. Çocuğunuza neyin dokunduğunu bilip ona göre bazı önlemler almak gerekir ki çocuk hasta olmasın ve lüzumsuz yere nefes açıcılar kullanmasın. Yine alerjik aşı tedavisi de alerji testleri yapıldıktan sonra verilecek bir tedavidir ve alerjilerin tedavisindeki en etkili yol olduğu bütün tıp camiası tarafından kabul edilmektedir.

nefes-acici-ilaclar-nasil-kullanilir

nefes-acici-ilaclar-nedir

Nefes Açıcı İlaçlar Nasıl Kullanılır?

İnhaler ilaç kapağı çıkarılır ya da açılır, iyice çalkalanır sonra sıkmak için cihaza takılır ve kişi nefesini verebildiği kadar verdikten sonra ilacı tek nefeste içine çeker (İnhaler ilacın basınç noktasına basılır ve aracı tüpün içerisine ilaç sıkılmış olur. ) ve bekleyebildiği kadar nefesini tutarak bekler. Buhar makinelerinde ise ideal olan hasta kişinin derin nefes vermesi ve ardından maske yüze oturtulur ya da ağızlık yerleştirilir. İlaç tamamen buhara dönüp kişi bu buharı soluyana kadar nefes açıcı ilaç kullanımı devam eder.

Nefes Açıcı İlaçların Yan Etkileri

İskeletin ve kaslarının kısa süreli kasılması en sık görülen yan etkidir. Artan kalp hızı, çarpıntı ve anksiyete ise görülen diğer yan etkilerdir. Her ilacın prospektüsünde yan etkiler bölümü yer alır ve bu kısım dikkate alınmalıdır. Hava haznesi kullanımı beta-2 agonistlerin ağızda birikimini engeller ve olası yan etkileri azaltır.

Nefes Darlığı İlaçları İşe Yarar mı?

Nefes açıcı ilaçlar hava yollarını genişletir ve nefes darlığı sorununu azaltırlar. Üç grup nefes açıcı ilaç vardır. Bunlar salbutamol, terbutalin, salmeterol, formoterol ve indakaterol ismi verilen beta agonist ilaçlar; ipratropium, tiotropium ve glikopironyum adı verilen antikolinerjik ilaçlar ve bunun yanı sıra teofilindir. Bu ilaçlar piyasadaki nefes açıcı ilaçların içerisinde farklı miktarlarda vardır ve her birinin kullanım şekli farklıdır. Nefes açıcı ilaçları doğru şekilde kullanmak için hekiminize danışmalısınız.

alinan-nefesin-yetmeme-hissi-ne-demek

nefes-darligi-icin-hangi-bolume-gitmeliyim

Alınan Nefesin Yetmeme Hissi Ne Demek?

Tıpta dispne olarak adlandırılan nefes darlığı, kişinin yeterince nefes alamaması olarak tanımlanan hastalıktır. Kişinin akciğer kapasitesinin tamamını hava ile dolduramadığını hissetmesi durumunda normalde olduğundan farklı şekilde , nefes alıp verdiği her anı hisseder ve nefes alış verişi sıklaşsa da aldığı nefes kendisine yetmeyebilir.

Nefes Darlığı için Hangi Bölüme Gitmeliyim?

Özellikle ani şekilde başlayan nefes darlığı sorununda mutlaka ama mutlaka acil tıbbi yardım almak gerekir. Kronik hale gelen nefes darlığı şikayetlerinde ise göğüs hastalıkları uzmanına başvurmak gerekir. Sorunun kalpten kaynaklı olması halinde ise devreye kardiyoloji uzmanı girer.

Nefes açıcı ilaçlar hangileri?

İnhaler denilen sprey yoluyla alınan ilaçlardır. Nefes yolu ile kullanımı sağlanmaktadır. Sprey türü ilaçlar astım tedavisinde yaygın bir kullanıma sahiptir.

Zor nefes alıp vermeye ne iyi gelir?

Eğer belirli zamanlarda nefes almakta zorluk yaşanıyorsa alerjik bir durum söz konusu olabilir. Böyle bir durum yoksa akciğerden kaynaklı bir sorun olabilir. Muhakkak doktora başvurulmalıdır.

Nefes darlığı için ne yemeliyiz?

Nefes darlığına iyi gelen yiyecekler; bal, soğan, rezene, nane olarak gösterilebilir. Ayrıca nefes darlığı çeken insanlar sigara ve alkolden uzak durmalıdır.

Neden zor nefes alınır?

Nefes darlığının sebebi genel olarak akciğer kaynaklıdır. Kilo alma, kondisyon eksikliği, sigara kullanımı ya da çevresel faktörler nefes darlığına sebep olabilir.

Yeterince nefes alınmazsa ne olur?

Bu durumda akciğerlerin yalnız orta kısmı çalışır, kan damarları daralır, dolaşım yavaşlar ve kana da az oksijen geçer. Bu sebeple beyin ve beden yeterince oksijen alamaz. Kalp atışları hızlanır ve düzensizleşir.

Nefes darlığı olup olmadığı nasıl anlaşılır?

Nefes darlığını olabileceğini gösteren en açık belirtiler; yürürken çabuk yorulmak ve dinlenilen durumda bile nefes nefese kalmaktır.

Sosyal Medyada Paylaş:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

astimi-olanlar-soguga-dikkat
Astımı Olanlar Soğuğa Dikkat!

Kış geldi. Kaloriferlerin yandığı, insanların vakitlerinin büyük bir kısmını kapalı i…

Devamını Oku