Çocuklarda Nefes Açıcı Kullanımı

Nefes açıcılar anne ve babaların dikkat etmeleri gereken ilaç çeşitlerinden biri. Nefes açıcı ilaçlar artık her isteyene çok rahat bir biçimde reçete edilebiliyor. Herkesin evinde ya nebulizatör diye adlandırılan içine konulan sıvı ilaçları buhara dönüştüren makinalar ya da aerochamber denilen sprey biçiminde olan ilaçlar için kullanılan aparatlar bulunuyor. Çocuğunuzun nefes yoluyla ilaç kullanması önerildiği durumda çocuk alerji uzmanına danışmak gerekiyor.

Çünkü yapılan araştırmalar lüzumsuz yere kullanılan nefes açıcı ilaçların özellikle çocuklarda kalbe zarar verdiğini ve endokrin sistemlerini etkilediğini bunun neticesinde de aşırı kilolu olma ya da boy kısalığı gibi yan etkilere yol açtığını ortaya koyuyor. Haliyle zaman zaman nefes darlığı çeken ve nefes açıcı kullanmak gerekliliği olan çocukların çocuk alerji doktoru tarafından muayene edilip alerjisinin olup olmadığını test edilmesi gerekiyor. Nefes açıcı ilaçların yan etkileri göz ardı edilmemelidir. Çünkü alerji rahatsızlıklarında ise esas olan korunmaktır. Çocuğunuza neyin dokunduğunu bilip ona göre bazı önlemler almak gerekir ki çocuk hasta olmasın ve lüzumsuz yere nefes açıcılar kullanmasın. Yine alerjik aşı tedavisi de alerji testleri yapıldıktan sonra verilecek bir tedavidir ve alerjilerin tedavisindeki en etkili yol olduğu bütün tıp camiası tarafından kabul edilmektedir.

Nefes Açıcı İlaçlar Nasıl Kullanılır?

İnhaler ilaç kapağı çıkarılır ya da açılır, iyice çalkalanır sonra sıkmak için cihaza takılır ve kişi nefesini verebildiği kadar verdikten sonra ilacı tek nefeste içine çeker (İnhaler ilacın basınç noktasına basılır ve aracı tüpün içerisine ilaç sıkılmış olur. ) ve bekleyebildiği kadar nefesini tutarak bekler. Buhar makinelerinde ise ideal olan hasta kişinin derin nefes vermesi ve ardından maske yüze oturtulur ya da ağızlık yerleştirilir. İlaç tamamen buhara dönüp kişi bu buharı soluyana kadar nefes açıcı ilaç kullanımı devam eder.

Nefes Açıcı İlaçların Yan Etkileri

İskeletin ve kaslarının kısa süreli kasılması en sık görülen yan etkidir. Artan kalp hızı, çarpıntı ve anksiyete ise görülen diğer yan etkilerdir. Her ilacın prospektüsünde yan etkiler bölümü yer alır ve bu kısım dikkate alınmalıdır. Hava haznesi kullanımı beta-2 agonistlerin ağızda birikimini engeller ve olası yan etkileri azaltır.

Nefes Darlığı İlaçları İşe Yarar mı?

Nefes açıcı ilaçlar hava yollarını genişletir ve nefes darlığı sorununu azaltırlar. Üç grup nefes açıcı ilaç vardır. Bunlar salbutamol, terbutalin, salmeterol, formoterol ve indakaterol ismi verilen beta agonist ilaçlar; ipratropium, tiotropium ve glikopironyum adı verilen antikolinerjik ilaçlar ve bunun yanı sıra teofilindir. Bu ilaçlar piyasadaki nefes açıcı ilaçların içerisinde farklı miktarlarda vardır ve her birinin kullanım şekli farklıdır. Nefes açıcı ilaçları doğru şekilde kullanmak için hekiminize danışmalısınız.

Nefes açıcı ilaçlar zararlı mı?

Nefes açıcı ilaçlara zararlı denilemez ancak yan etkileri bulunur. Bu yan etkiler iskelet kaslarının kısa süreli kasılması, kalpte çarpıntı, anksiyete olarak gösterilebilir.

Nefes açıcı ilaçlar hangileri?

Nefes açıcı ilaçlar üç gruba ayrılır. Bunlardan ilki beta agonist ilaçlar olarak adlandırılan; salbutamol, terbutalin, salmeterol, formoterol, indakateroldür. İkinci olarak antikolinerjik ilaçlar olarak adlandırılan ipratropium, tiotropium ve glikopironyumdur. Son olarak ise teofilindir.

Nefes tıkanıklığını ne açar?

Nefes tıkanıklığını açmak için geçici ya da sürekli olarak nefes açıcı ilaçlar kullanılabilir. Direkt hava veren ilaca inhaler adı verilir.

Nebülizatör burun tıkanıklığına iyi gelir mi?

Nebülizatörler öksürük burun tıkanıklığına iyi geldiği gibi astım, zatürre ya da akciğer hastalıklarını tedavi etmede kullanılmaktadır.

Alerjiye bağlı nefes darlığı nasıl geçer?

Alerjinin neye bağlı olduğu bulunup olabildiğince uzak durması, kişinin yaşadığı ortamı sık sık havalandırması, parfüm gibi şeylerin kullanımı azaltılmalıdır. Gerekli durumlarda ilaç da kullanılabilir.

Alerjik astım olduğumu nasıl anlarım?

Alerjik astımın belirtileri; hava yolunun daralması ve tıkanması sebebiyle oluşan ataklar şeklinde kendini gösterir. Bu ataklar sırasında nefes darlığı, göğüs sıkışması, hırıltılı solunum ve öksürük görülür.

Sosyal Medyada Paylaş:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

vitamin-d-seviyenizin-eksik-olmadigindan-emin-olun
Vitamin D Seviyenizin Eksik Olmadığından Emin Olun!

Güneş bize doğanın en büyük armağanı ve Vitamin D içinde en büyük kaynak. A…

Devamını Oku
bahar-alerjisi-neden-olur
Bahar Alerjisi Neden Olur?

Alerjik kişilerin güzel bahar günlerini kabusa çeviren polenler ya da diğer adıyla çi…

Devamını Oku
d-vitamini
D Vitamini

Güneş bize doğanın en büyük armağanı ve Vitamin D içinde en büyük kaynak. Atalarımız …

Devamını Oku